Eskişehir/Bursa Turu ( 2 Gece 3 Gündüz )

0.00 TL
Stokta
+
İstek listesine ekle

1.Gün
Gece saat 1 de yolculuğumuza başlıyor ve ilk durağımız olan İnegöl’de sabah kahvaltımızı yapıp Osmanlı’nın ilk başkenti kadim kent Bursa’ya varıyoruz Uludağ’ın eteklerinde, 700 yıl önce kurulmuş bir Osmanlı dönemi vakıf köyü olan Cumalıkızık köyünü geziyoruz. Cumalıkızık, Osmanlı kır mimarisinin örneklerini Türkiye’de en iyi yaşatan köydür. Köyün en büyük özelliği ve güzelliği tarihi evleridir. Sokaklarında hayranlıkla gezerken birçok çeşme, ahşap bezemeli cami, kubbeli bir hamam göreceksiniz. Tarihi evleri gördükten sonra Türk mezar anıtlarının en gösterişli örneklerinden olan, şehrin her yerinden görülebilecek bir konuma sahip Yeşil Türbeyi ziyaret ediyoruz. Cami’nin Osmanlı mimarisinde bütün duvarlarının çini ile kaplı olduğu tek türbedir. Türbeden sonra yeşil renkte çinileriyle ünlü Yeşil Cami ziyaretimizi tamamladıktan sonra, Osmanlı dönemi çok ayaklı camii şemasının en klasik ve anıtsal örneği sayılan Ulu Cami’yi ziyaret ediyoruz. Yapımı hakkında birçok efsane anlatılan bu ulu mabedi gezerken mimarisine hayran oluyor ve manevi ortamında ise huzur buluyoruz. Ulu cami gezimizin ardından eskiden ipekböceği kozalarının satışının yapıldığı, Ulu Cami ve Orhan Cami arasındaki Koza Han’ı geziyor ve alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Turumuzun bir sonraki durağında ramazan topu buradan atıldığı için “Tophane” adı verilen Tophane Parkı’na uğruyoruz. Bursa’nın panoramik görüntüsünün en iyi izlenebildiği parkın içinde Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey ve devletin ikinci sultanı Orhan Bey’in türbelerini ve İstiklal Şehitleri Anıtı’nı, Saat Kulesini gezeceğiz. Bu gezilerimizin ardından akşam yemeği ve konaklama için otelimize doğru hareket ediyoruz.

2.Gün
Sabahın erken saatlerinde otelimizden ayrıldıktan sonra Türkiye’de işlenebilir Lületaşı çıkarılan ve Türkiye’nin ilk arabası Devrim Arabasının da üretildiği ilkler şehri ve Osmanlı İmparatorluğu’nun temellerinin atıldığı Eskişehir’e varıyoruz. İlk durağımız Eskişehir’in Osmanlı dönemindeki yerleşim yeri olan Odunpazarı. Tarihi evleri ve sokakları ile ünlü Odunpazarı’nda, Atlıhan, Kurşunlu Cami ve Külliyesi, Lületaşı Müzesi görülecektir. Öğle yemeği molası. Çiböreği ile ünlü Eskişehir de Çibörek yemeden dönmek olmaz. Yemekten sonra Türkiye’nin ilk cam sanatları müzesi Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nin görülmesi. Günümüze kadar gelebilmiş, tamamı Türk yapımı olan Devrim Arabası’nın görülmesi. Eskişehir’in kültürel ve tarihi mirasını gördükten sonra, şehrin içinden geçen etkileyici Porsuk Çayı’nı görmeye gidiyoruz. Şehrin içinde yapılan yeni düzenlemelerle Porsuk Çayı üzerinde dileyen misafirlerimiz tekne, gondol turuna katılabilir. Son durağımız şehrin içinde apayrı bir şehir olarak inşa edilen içerisinde Türkiye’nin ilk yapay plajını da barındıran kentin simgesi haline gelmeye aday Kent Park’ın ziyareti. Serbest zaman ardından akşam yemeği ve konaklamak için Eskişehir’deki otelimize hareket ediyoruz.

3.Gün
Sabah kahvaltımızı yapıp otelimizden ayrılıyor ve Panoramik Kütahya gezimizin ardından alışveriş molası veriyoruz. Porselenleriyle ünlü Kütahya’yı da gördükten sonra Fethiye’ye dönüyor ve siz değerli misafirlerimizle bir başka turumuzda görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler
- Özel tur araçları ile ulaşım.
- Programda belirtilen geziler.
- 2 gece YP konaklama
- Profesyonel Rehberlik
- Seyahat sigortası

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler
- Öğlen yemeği
- Kişisel harcamalar
- Müze ve ören yeri giriş ücretleri