info@evergreenturkey.com
Ofis,Rezervasyon,Bilgi İçin: +90 0252 6166707
default-logo

fethiye tarihçesi

Fethiye’nin Likya dönemindeki adı Telmessos’tur yazılı kaynaklarda şehir adını, tanrı Apollon’un oğlu Telmessos’tan aldığı belirtilmektedir. FETHİYE İ.Ö. 5. yy dan başlayarak, Pers imparatorlugu, Roma ve Bizan imparatorlugunun hakimiyeti altında  kalmasına ragmen, tarihi özgün yapısını korumayı başarabilmiştir.

1284’te Menteşeoğulları’nın hakimiyeti altına girmiş ve 1424’te Osmanlı topraklarına katılmıştır. Osmanlı döneminde  Meğri olan şehrin adı, 1914’te 1. Dünya savaşı sırasında uçağı düşen ilk hava pilotu şehitlerinden Fethi Bey’in anısına Fethiye olarak değiştirilmiştir.

Fethiye ve Antalya arasında kalan Teke Yarımadası antik dönemlerde Likya ismiyle adlandırılmış Likyalılar tarafından. Anadolu’nun yerli halkından sayılan Likyalılar, Homeros’un ünlü İlyada’sında ve tarihteki Kadeş Savaşını sonlandıran, tarihin ilk yazılı antlaşmasında, denizci bir millet olarak bilinmiştir.

Helenistik ve Roma dönemlerinde şehrin tarihi yapısından dolayı, oldukça zengin bir kültüre sahip olduğu ve tanrı Apollon’a adanmış ünlü bir kehanet merkezi olduğu anlaşılıyor. Antik Telmessos’un Likya’ya özgü kaya mezarları, lahitleri, kale ve tiyatrosu,
Likyalıların o eşsiz taş işçiliginin eserleri, Şehrin degişik yerlerine konumlandırılmış ‘ hükümet konagı içerisinde, iskelenin karşısında ve nekropolde ’ halde görebilirsiniz

fethiye ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen İNCELEYİN !

 

 

About the Author