info@evergreenturkey.com
Ofis,Rezervasyon,Bilgi İçin: +90 0252 6166707
default-logo

fethiye hakkında kısaca bilgi

Fethiye hakkında bilgi

Fehiye Hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayınız !

Fethiye, Muğla’nın 13 ilçesinden bir tanesidir, Şehrin eski adı Meğri’dir. ismini, Rumca’da “uzak diyar” anlamına gelen Makri’den alır

Cografyası

Yüzölçümü 931,55 km2 dir. En önemli akarsuyu Kargı çayıdır, En yüksek dağları sırasıyla Babadağ ve Mendos Dağlarıdır. Önemli ovası Fethiye ovasıdır.

İklimi

Karakteristik Akdeniz ikliminin görüldüğü şehirde; yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer. İlçenin yüzölçümünün   %70’lik bölümü ormanlık ve makilik alanlarla kaplıdır.

Nüfusu

2016 yılındaki adrese dayalı nüfus sonuçlarına göre Fethiye ilçesinin toplam nüfusu 151.474 kişidir. Fethiye nüfusunun 2016 yılında (75.173) % 49,63’ünü kadın nüfus ve (76.301) %50,37’sini erkek oluşturmuştur.

Tarihi Hikayesi

Fethiye’nin Likya dönemindeki adı Telmessos’tur yazılı kaynaklarda şehir adını, tanrı Apollon’un oğlu Telmessos’tan aldığı belirtilmektedir. FETHİYE İ.Ö. 5. yy dan başlayarak, Pers imparatorlugu, Roma ve Bizan imparatorlugunun hakimiyeti altında  kalmasına ragmen, tarihi özgün yapısını korumayı başarabilmiştir.

Fethiye Efsanesi

Fethiye’yi ilk kuran Likyalılar zamanında, Efsaneye göre Güneş Tanrısı Apollon, finike Kralı Agenor’un küçük kızına aşık olmuş. Normal şarlarda bir tanrı olarak kızın karşısına çıkamayacagı için, ölümlü hatuna hislerini açmayı başaramaz, Apollon utangaç kıza yaklaşabilmek için ve onun yanında olmak için aklına sevimli sadık köpeği gibi görünmeye karar verir. Gel zaman git zaman kızın çevresinde zamanla sevgisini kazanan Apollon, genç, yakışıklı bir delikanlıya dönüşür ve zamanla kalbini fethettigi kızla evlenir. Ve sonra Doğan erkek çocuklarının adı ise Telmessos olur. İşte o günlerden bugünki fethiye’nin ilk adı Telmessos olur.

Fethiye Gezilecek Yerler

Çalış

Çalış Beldesi Fethiye’ye 8 km uzaklıkta olan Fethiye içindeki plajı, kumsalı. Belde de apartlar, oteller, pansiyonlar, günü birlik kiralayabileceginiz villalar, evler konaklama yapabileceginiz her türlü yapı mevcut.

Paspatur :

Paspatur; Fethiye’ye gelipte paspatur’un suyundan içenlerin Birdaha Fethiye’ye ugramadan yapamayacakları hatta ve hatta Fethiye’den ayrılamayacakları efsanesini paspatur’da gezerken mutlaka kulagınıza çalınacaktır.

Aşıklar Tepesi :

Anfi Tiyatro :

Kral Mezarı Amintas ! :

Fethiye ve çevresindeki Koylar

Boncuklu koyu :  Dinlenmek, eglenmek ve yüzmek isteyenler için ideal bir yerdir. Plajında yürüyüp, yarımada sırtına çıkıp eşsiz manzara fotoğrafları çekebileceğiniz bir koydur.

Tarzan koyu : Atraksiyon koyu, denize egimli büyük bir agaca baglanmış kalın iple tutunarak denize atla-yabileceğiniz Doğal eğlence koyudur.

Turunç Pınarı Koyu : Vadiyi andıran görünüşüyle seyir etmenin keyfini kendine has kumsalıylada güneşlenmenin keyfini çıkaracağınız, mavi-pembe-yeşil renklerin buluştuğu eşsiz bir  tabiat pınarı.

Rüzgarlı koyu :

Samanlık Koyu : Güneş batmadan hemen önceki anın keyfini çıkaracagınız tek yerdir, hemen ardından Fethiye ye dönüşümüz gerçekleşmektedir.

Akvaryum Koyu : Adına, şanına yakışır güzellikte ve temizlikte çıplak gözle deniz canlılarını seyre-debileceginiz,dalgıçların da gözde dalış koylarından biridir.

Taşyaka Bedri Rahmi Koyu : Tersane adasının karşısına denk düşer. kıyıya yaklaştığınızda, büyük bir kayaya çizilmiş balık resmi görürsünüz. Bedri Rahmi EYÜBOĞLU’nun, yaptıgı geziler sırasında büyük bir kayaya sanatını icra etmesi degeri paha biçilemez, adınızda buradan almıştır.  Bölgedeki içme suyu kaynağı olan tek koyda demirleyip, sahip oldugu Likya kaya mezarlarını ziyaret edip, çam ağaçları arasında dolaşıp tarihi hissedebilirsiniz.


Göbün Koyu :

Fethiye / Göcek sınırları içerisinde bulunan Göbün koyu, sit alanı olmasından dolayı yerleşime kapalı, tarihde Bizanslılara kadar uzanan öyküsü, suyun derinliklerinde bulunan tarihi yapılarıyla kendinizi mistik bir dünyanın içinde bulacaksınız !
Hamam Koyu (Cleopatra):  Deniz yolu ile ulaşabileceginiz koylardan bir tanesi, Günü birlik tekne turlarına çıkarsanız, muhtemelen yemek molanızı burada verceksiniz, mavinin degişik tonlarına şahit olacaksınız.

Turunç Pınarı : Likya döneminden kalma eserlere tanık olabileceginiz, yeşili, dogası, agaçlarıyla büyüleneceginiz efsanevi bir koydur, adını çevrsinde bulunan turunç agaçlarından almıştır.

Fethiye Aksazlar koyu :  Fethiye aksazlar koyu, geniş bir alana yayılmış cografyası, agaçları, çiçekleri, böcekleri, kumsalı ile bir taraftan mangal partinizi yapın, ögleden sonra kumsala dogru yanaşıp, şezlongunuza uzanın akşam üstü güneşinin eşliginde Fethiye manzarasının tadını çıkartın. Aksazlar Koyu içerisinde bulunan tesiste her türlü temel ihtiyaçlarınızı giderebilir, kayalıklarda balıgınızı tutabilirsiniz.

Fethiye Küçük Samanlık koyu : fethiye küçük samanlık koyu, Aksazlar koyundan hemen sonraki koyun adıdır. Koyda bungalovlar, köşkler, şezlonlar rahatınız için her şey düşünülmüş. Denize girebilir, mangalınızı yapabilir, yada şezlongunuza oturup tarihi şovalye adasını izleyebilirsiniz.

 Fethiye büyük samanlık koyu : Fethiye Küçük samanlık koyundan sonraki koyun adıdır. Adından da anlaşılacagı üzere yerleşimi biraz daha büyüktür, uçsuz bucaksız deniz manzarası eşliginde keyifli bir gün geçirebileceginiz koylardan bir tanesidir.

Fethiye kuleli koyu : Büyük samanlık koyundan sonra Fethiye kuleli koyuna giriş yaparsınız. Genişçe bir alana yayılmış olup, keyifli dakikalar geçirebileceginiz, büyük kumsala, konser ve gösteri alanına ve yer sıkıntısı çekmeyeceginiz kadar şezlonglara, köşklere sahiptir.

fethiye katrancı koyu : Fethiye katrancı koyu, göcek istikametine dogru; Fethiye ve Göcek arasında kalan sessiz, sakin bir koydur. Kamp yapabilir, günü birlik keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Kara yolu ile Ulaşabileceginiz Koylar

fethiye merkezden aracınızla ulaşabileceginiz batı cephesini kaplayan sıralı koylar aşagıdaki gibidir. 2. Karagözler istikametine devam edip, tersaneyi geçtikten sonra 200 metre sonra saga dönüp sahilde şeridini takip ettiginizde aşagıdaki hepsi birbirinden güzel koyları sıralı bir şekilde gezebilirsiniz.

Fethiye Aksazlar koyu :
Fethiye Küçük Samanlık koyu
Fethiye büyük samanlık koyu
Fethiye kuleli koyu
fethiye katrancı koyu

Hamam manastır koyu
Gemiler koyu

 Deniz yolu ile ulaşabileceginiz koylar !

Fethiye  körfezi  tarihi eserlerinin yanında; İlçenin 12 adet adaya ve bir düzünede koylara sahip bulunuyor. Fethiye’nin limanında bulunan  tekneler, motor yatlar, sailingler, 12 adalar ve koylar adı altında  turlar düzenleniyor veyahut bir tur acentasının düzenledigi organizasyona da katılabilirsiniz.

Genel olarak hepsının rotası aynı fakat arada degişik rotalar kullanan tur tekneleride mevcut. Aynı zamanda bazıları koylara sefer düzenlerken bazılarıda adalara sefer düzenliyor, tavsiyemiz her ikisine de bir sefer düzenleyebilirsiniz. Tur seçiminde dikkatli olmanız ayrıca önem arz etmektedir, eger bol müzikli kalabalık bir ortam istiyorsanız daha büyük tekneler tercih etmelisiniz, fakat sessiz, sakin, ve kalabalık olmayan bir ortam ise orta büyüklükteki yani 50 kişilik kapasiteli tekneleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda aileniz le baş başa bir sefer düşleyebilirsinizki bu da mümkün, özel 6,10,12 kişilik tekneler, motor yatlar ve sailingle mevcut.

Sefer esnasında özel turda istediginiz kadar vakit geçirebilirsiniz, yüzebilir, akşam güneşi eşliginde balık tutabilirsiniz. Toplu gidilen turlarda sefer esnasında çizilen rotada durak yerlerinde  yarımşar saatlik mola verilmektedir, bu esnada tertemiz, berrak ve serin sularda yüzme imkanıda elde edebilirsiniz.
Fethiye 12 Adalar

Kızıl Ada
Yassıca Adası
Akvaryum Adası

Plajlar

Çalış sahili Plajı :  Fethiye’nin içerisinde ayrı bir cumhuriyet olarak görebilirsiniz J .  Fethiye Çalış semti, nüfusuyla da etnik bir yapıya sahiptir. Genel olarak Alman agırlıklı, az sayıda İngiliz, yine az sayıda rus, ve diger milletlerinde aralarında oldugu bir çeşni den söz edebiliriz.

Ölüdeniz sahili Plajı :  Ölüdeniz, Otelleri, apartları, pubları, sahili, koyları, su sporları, cografi konumu,yamaç paraşütü gibi uluslar arası uçuş festivallerinin düzenlendigi Babadagı,  dogası, yürüyüş yolları ve son olarakta Ölüdeniz Kumburnu Milli Parkı ve ölüdeniz Belceğiz Plajıyla Dünya turizminde çok ayrı bir yeri olan, bir baş yapıt olarak tabir edersek yanlış yapmış olmayız sanırım.

Oyuktepe Yarımadası Koyları

Fethiye körfezinin batısını boydan boya çevreleyen, dogayla iç içe; Aksazlar, Samanlık, kuleli, Boncuklu, gibi koylarda, güneşlenebilir, yüzebilir, mangal keyfinizi çıkartabilirsiniz.

Kıdrak Plajı 

Kıdrak plajı: Ölüdeniz – faralya yolu üzerinde Belcekız plajına 3 km uzaklıkta olan, Kıdrak tabiat parkı içerisinde bulunur. Bulanık olmayan berrak denizi, dogası, ince kumlu plajı ve plaj içerisinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceginiz bir plajdır.

 Gemile Koyu

Fethiye Kayaköye 6 km uzaklıkta bulunan Gemile koyu plajı dışında; gidiş yolu esnasında size sunacagı doganın o eşsiz güzelligi ve zerafeti karşısında bir daha aşık olacaksınız. Plaja vardıgınızda şezlongunuza kurulup o büyülü manzaranın tadını çıkartın.  Genel ihtiyaçlarınızı giderebileceginiz bir alternatif bir gezi hikayesi oluşturabilirsiniz.
Kayaköy

Kayaköy, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı tanınmış bir mahalledir. Kayaköy, birbirinden çok farklı iki yerleşim alanından oluşmaktadır.
Kayaköy, birbirinden çok farklı iki yerleşim alanından oluşmaktadır. Bunların birincisi; turizmde de önemli yeri olan, 19. yüzyıl başında kurulmuş, yamaçlara dayalı ve nispeten yakın tarihli bir yerleşim olmakla birlikte, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde, tamamı Rum, 3000 nüfuslu bir kasaba boyutuna ulaşmış, eski adıLevissi şeklinde geçen mahalledir.

 Ölüdeniz
Ölüdeniz,Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir beldedir. Likyalılarda ışık ve güneş diyarı, Ortaçağ’da “Uzak Diyar” olarak tanınır, Anadolu’nun güneybatısında yer alan Teke Yarımadası’da bulunur. Türkiye’de bulunan deniz kulağı (lagün) oluşumlarından biridir

Saklıkent

Saklıkent Kanyonu: Fethiye’ye 50 Km uzaklıkta bir doğa mucisesi. 200 metre derinliğinde ve 18 Km  uzunluğundaki kanyon dur.

Saklıkent istikametine turlara katılmak için linki ziyaret ediniz !

 

Fethiye ve Çevresinde ki Antik Şehirler

About the Author